Nemoci análních žláz

6. duben 2008 | 20.52 |
Nemoci žláz anální oblasti

V anální oblasti psa a kočky se vyskytuje více druhu specializovaných žláz. Jejich nemocemi trpí především psy, zatímco kočky jsou postiženy méně často. Žlázy v anální oblasti rozdělujeme na:

1. Cirkumanální žlázy, které jsou rozptýlený po celém obvodu análního otvoru. Jedná se o modifikované mazové kožní žlázy. Jejich počet může dosahovat od desíti až po více než sto.

2. Paranální váčky jsou párové kožní vychlípeniny, uloženy vedle análního otvoru. Na ciferníku hodin by se jejich poloha dala přibližně vyjádřit polohou číslic 4 a 8. Vylučují sekret výrazného zápachu.

Příčiny: Nemoci těchhle žláz jsou způsobeny zánětem, poruchou vyprazdňování a tvorbou nádorů a cyst

1. Přeplnení paranálních váčku je způsobeno zmnožením sekretu bez příznaku zánětu. Sekret se vytlačí manuální kompresí a úkon se podle potřeby opakuje. Psy mají podstatně vyšší sklon k recidivám než kočky.

2. Akutní infekce paranálních váčku může být důsledkem předcházející impakce nebo kontaminaci váčku z okolního prostředí. Sekret je odporně páchnoucí, žlutozelený, s příměsí hnisu a krve. Nebezpečím je perforace a vznik perianální píštěle. Podle vážnosti se stav řeší výplachmi, lokální aplikaci antibiotik, těžší případy je třeba ošetřit chirurgicky.

3. Chronická infekce paranálních váčku je dlouhodobým problémem s periodami relativního klidu a opětovným výskytem klinických příznaků. Sekret je tmavý a nemusí být zmnožený. Kvůli častým recidivam je léčba dlouhodobá, podobná jako u akutní infekci. Někdy je nutné chirurgické ošetření.

4. Perianální píštěl ústí na povrch kůže, několik centimetrů od anu. Vzniká po perforaci paranálniho váčku. Z píštělě vytéká páchnoucí sekret s obsahem hnisu a krve. Stav je řešen chirurgicky s aplikaci antibiotik a dietetickým opatřením pro upravení konzistence výkalů.

5. Neoplazma paranálního váčku se vyskytuje především u samic středního a vyššího věku. Jedná se většinou o jednostranní proces se zduřením postihnuté oblasti. Sekret obsahuje krev. Diagnóza se stanoví aspiračnou biopsií a cytologickým vyšetřením výplašku. Neoplazma se chirurgicky odstraní a histologicky vyšetří. Zhoubné nádorové bujnění má tendenci k tvorbě metastáz.

6. Neoplazma cirkumanálních žlázse vyskytuje především u samců. Jsou to tuhoelastické útvary, často květákovitého tvaru a různé velikosti. Ošetření je chirurgické s následním histologickým vyšetřením útvaru, pro stanovení jeho zhoubnosti.

Klinický obraz: Charakteristickým příznakem je svědění v anální oblasti, "sáňkování", olizování anu, zarudnutí, zduření postihnuté oblasti a bolestivost při doteku.

Prognóza: Nemoci žláz anální oblasti mají většinou dobrou prognózu, dobře zvládnutelní jsou případy přeplnení a akutní infekce, pokud je léčba zahájená včas a nedošlo ku dalším komplikacím. Chronická infekce vyžaduje dlouhodobou a pravidelní péči, díky které jsou potlačeny klinické projevy a není potřeba chirurgického zákroku. Perianální píštěl a nezhoubné tumory lze úspěšně zvládnout chirurgickým ošetřením a doplňujícím opatřením. Zlou prognózu mají zhoubné neoplazie u kterých se prokázala tvorba metastáz a postihnutí ostatních orgánů.

Zdroj: mojeveterina.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře